Apie Siciliją

Jeigu reikėtų trumpai apibūdinti, kodėl verta pamatyti Siciliją, sakyčiau – dėl įspūdingos gamtos, istorinio paveldo bei skanaus maisto.

Sicilija daugiau nei du kartus plotu mažesnė už Lietuvą, bet gyventojų skaičiumi mus gerokai lenkia –saloje gyvena kiek daugiau nei penki milijonai gyventojų ir dar ne mažiau nei pora milijonų emigracijoje.

Sicilija – labiausiai į pietūs nutolęs Italijos regionas. Iš Trapanio oro uosto nuskirsti iki Milano – dvi valandos, o štai iki Tuniso – tik pusvalandis. Dar viena įdomybė – tai, kad tradicinis vakarų Sicilijos patiekalas – žuvies kuskusas (kuskusas taip pat yra tradicinis šiaurės Afrikos patiekalas). Ir tai tik pora ženklų liudijančių ryškų arabų kultūros pėdsaką Italijos pietuose. Geografinė padėtis įtakojo ir tai, kad Sicilija buvo trokštamas įvairių per amžius atėjusių užkariautojų grobis. Siciliją valdė graikai, finikiečiai, romėnai, arabai, ispanai. Visų šių tautų palikimas atsispindi siciliečių tradicijose, virtuvėje, kalboje (dialekte) bei architektūros pavelde. Palermo Katedroje ar Karališkuose rūmuose (Palazzo Reale) galima pamatyti elementų nuo 600 m. pr. Kr. iki šių laikų, sugyvenančių visiškoje harmonijoje: finikiečių požemiai, korano eilutė iškalta Katedros fasado kolonoje, bizantiškos normanų laikotarpio freskos su arabiškais motyvais ir barokiniai ispanų kupolai.

Sicilija užkariautojus traukė ir derlinga vulkaninės kilmės žeme, švelniu klimatu, kuris užtikrina  derlių nuėmimus beveik ištisus metus. Šios salos žemės derlingumą suprato jau romėnai, pavertę Siciliją Romos imperijos “duonos lopšiu”. Sicilija garsėjo ir kitu “prieš-šaldytuvinės” eros auksu- druska, kuri buvo nepakeičiama produktams išlaikyti ir konservuoti. Trapani ir Marsaloje druska išgaunama iki šiol – mažai per amžius pakitusiu būdu.

Sicilija – kontrastų sala. Graži (gamta ir architektūra) ir turtinga (istoriniu paveldu, gamtos gėrybės) ir tuo pat metu skurdi, bjauri ir žaizdota. Visa tai gerantuoja stiprų emocinį užtaisą čia atvykusiems. Susitikimas su Sicilija – tai lyg susitikimas su ilgą ir įdomų gyvenimą nugyvenusia kadaise  žymia aktorę, kuri tau išpasakotų savo paslaptis. O tų paslapčių daugybė. Įsiklausykite ir būsite nustebinti.